PROJEKT UWAŻNOŚĆ

Projekt Uważność

Na czym polega projekt Uważność?

Od ponad pół roku realizuję w grupie kilkunastu osób w ramach prowadzonej przeze mnie Iluminatorni malarsko-społeczny projekt.

W grupie są nauczycielki, inżynierowie, lektorki, właściciele blogów, artystki, mamy dzieciom, artystki, pracownicy korporacji.

Spotykamy się z częścią grupy raz na miesiąc, żeby malować, medytować i dzielić się doświadczeniami. Kilka osób pracuje z nami na odległość, komunikujemy się przez internet.

Dlaczego uważność?

Bo doświadczam/y jak jej brakuje na co dzień. Bo jest antidotum na wielowątkowość i pęd, bo daje możliwość smakowania życia i większej świadomości.

W projekcie zauważyłam, że uważność i jej niedostatek podczas malowania łączył nas i dzielił na zmianę. Chcieliśmy być razem, ćwiczyć świadomą obecność w medytacji, malować i patrzeć co wyniknie z tego niezwykłego procesu. Nie zawsze dało się utrzymać czujną uwagę, często na wierzchu pojawiała się osobność, rozproszenie.Ale też bycie uważnymi otwierało nas na siebie nawzajem.

Powstał obraz składający się z 225 części tworzący sporą, 3 metrową kompozycję, która odzwierciedla nasze bogactwo, inność, podobieństwo, pragnienie koherentności i niemożność dopasowania.

Pomysł był taki, żeby malować kwadrat po kwadracie patrząc co się dzieje wokół, a gdy obrazy zagęszczały się względem siebie pojawiło się pytanie jak uczynić całość spójną.

Uważność w malowaniu skierowana była najpierw na samego siebie, potem na wzajemne relacje, wreszcie na grupę jako całość.

Cały proces odzwierciedla pewne dążenia i napięcia obecne w każdej grupie, składającej się małych cząstek, bardzo indywidualnych, gdzie do pewnego momentu indywidualizm dominuje, by stopniowo zamienić się w pragnienie stworzenia spójnej całości.

W całym obrazie, którego efekt finalny właśnie się wyłania (mamy jeszcze ostatnie spotkanie przed wernisażem) widać raczej mnogość cząstek, patchwork kolorów i osobności.

Gdy jednak odejdzie się na pewną odległość…Czy barwny kobierzec różnic i podobieństw może nieść nadzieję na możliwość zrozumienia się nawzajem i prawdziwego spotkania? Czy uważność prowadzi nas do otwarcia na inność i zauważenie podobieństw?Czy praktykowanie uważności mogłoby pomóc każdej społeczności?

Powstały w tym procesie prace, które tworzą artystyczną przemyślaną, lecz też „przypadkową” całość, która zostanie pokazana podczas wystawy.

Żeby zobaczyć obraz trzeba przyjść wernisaż na 18.0019 maja 2018 w Fundacji Tytano w Krakowie na ulicy Dolnych Młynów 10.

To kolejny Projekt Iluminatorni realizowany po realizacji Projektu „Relacje” – ZOBACZ.

Kim jestem?Ja sama jestem artystką po krakowskiej ASP, graficzką z wykształcenia i pasji, prowadzę od kilku lat warsztaty artystyczne w formie półrocznej szkoły, gdzie spotykają się osoby pragnące mieć kontakt z malarstwem, żeby przez sztukę odkrywać i doświadczać głębszego, bardziej sensownego, pełniejszego życia.

ZAPRASZAM

Fot.  Monika Drużkowska – FloFrames

Więcej zdjęć można zobaczyć na FB – TUTAJ