Dziś i jutro bardzo umowna cezura czasowa: przejście ze starego do Nowego Roku.

Nie składam życzeń. Tylko Ty wiesz co jest ważne dla Ciebie.

ace7d29e00f1424d0c177600b0b55e77,62,37

Ale na zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku proponuję Ci plastyczne ćwiczenie, dzięki któremu dotrzesz do tego, co rzeczywiście dla Ciebie istotne.

Jaki sens ma planowanie, postanowienia, jeśli nie znasz swojego serca? Tak ważne jest by usłyszeć siebie tego dnia.

Ja nie robię dziś podsumowań działalności Iluminatornii, ani nie robię planów dotyczących mojej pracy-pasji. Zrobię to w pierwszym tygodniu nowego roku.

W te dwa dni jestem u siebie w środku, wracam do wewnętrznego domu, podróżuję wgłąb siebie. Myślę, daję sobie przestrzeń. Słucham też co mówią o mnie w te dni moi bliscy, o relacji, o brakach, o spełnieniu. Pytam i rozważam.

Kiedyś, już dawno temu, nauczyłam się, że wdzięczność jest kluczem do doświadczania szczęścia. Wiem też jak ważne jest bycie w tym co JEST Tu i TERAZ. A kiedy patrzę do przodu praktykuję dewizę: wiem czego chcę i sięgam po to.

Dlatego chcę Ci zaproponować dziś pracę plastyczną, kolaż.

Kolaż jest piękną techniką plastyczną, którą można wykonywać nie tylko z gazet, ale z różnych materiałów. Stosowali ją znani artyści, tworząc całkowicie samodzielne dzieła nie odstające w niczym, z punktu widzenia artystycznego, od tradycyjnych technik. Kolaże tworzył Picasso, Braque, surrealiści, dadaiści, futuryści.

abstract_mixed_media_collage_art_guitar_1

img_0965z17683773Q <a href=

W tym ćwiczeniu proponuję by przyjąć podział na trzy części. Mogą się łączyć doc.html , mogą być oddzielone, a mogą też się przenikać, w taki sposób że tylko Ty wiesz gdzie będą miały swój obszar:

  1. To co było – wdzięczność
  2. TU i TERAZ – gdzie jestem?
  3. To co przychodzi – wiem czego chcę (wiem? wiesz?) i sięgam po to.

Weź arkusz papieru, podziel go umownie na trzy części, albo weź trzy mniejsze kartki i stwórz tryptyk. Potem możesz zacząć od malowania, albo weź od razu gazety i kolorowe papiery, nożyczki, klej i wycinak, komponuj! Jeśli zaczniesz od wycinania, na końcu możesz mieć potrzebę domalowania czegoś, dorysowania, zrób to. Twój kolaż może być ilustracyjny – wycinane postaci, przedmioty będą “odgrywać” w nim dla Ciebie znaczące role. Ale może być też jak kolaże Picassa czy Braque’a, niemal abstrakcyjne, gdzie materia plastyczna jest ważniejsza od symboliki. Jeśli ważniejsze są dla Ciebie symbole, pracuj z nimi, jeśli kolory i kształty – popłyń, niech przygoda swobodnego działania artystycznego poprowadzi Cię.

Dlaczego kolaż na zakończenie starego i rozpoczęcie Nowego Roku? Zobaczysz, kiedy będziesz go tworzyć, kiedy już powstanie, ukażą Ci się sprawy wewnętrzne, o których nie do końca wiedziałaś. Zobaczysz co jest mocne, co delikatne, co w Twoim życiu owocuje i kwitnie a co domaga się pielęgnowania, wzmocnienia.

Wszystkie dobre zmiany w Twoim życiu zaczynają się od Ciebie, od tego, czy wiesz co dla Ciebie ważne, dobre, zdrowe.

Kiedy powstanie napisz sobie wszystkie słowa ważne, skojarzenia osobno, a potem, jeśli zechcesz, poproś kogoś bliskiego żeby Ci opowiedział co widzi na Twoim obrazie.

Na koniec zapisz sobie konkretne rzeczy 8562532553 who call , działania, sprawy którymi chcesz się zająć w nowym roku. Spisz wszystko z drugiej strony.

Z mojego doświadczenia wynika, że do tego co zapisałam z tyłu lubię wracać od czasu do czasu, przypomnieć siebie motywacje, emocje towarzyszące powstawaniu kolażu.

Skoro wiesz czego chcesz 🙂 to teraz napisz po co sięgasz i sięgnij!

Uściski

Kasia

ZAPRASZAM: