W ostatni weekend w Krakowie miało miejsce wydarzenie, które trochę trudno jednoznacznie opisać. Pomyślałam więc że, aby przybliżyć fenomen Zlotu Latającej Szkoły, będzie mi najłatwiej sięgnąć do przykładów z malarstwa i sztuki.

Zlot Krakow-12

fot. Magdalena Trebert

ZMIANY I REWOLUCJE W SZTUCE

Jak pamiętasz wielkie zmiany w sztuce, architekturze i filozofii następowały po okresie pewnej stagnacji, kulturowej frustracji i poczucia schyłkowości. Nowe trendy, kierunki w malarstwie i sztuce, rodziły się w sercach, umysłach i pracowniach ludzi, którzy początkowo nierozumiani przez odbiorców, krytykowani przez tkwiących w akademickości artystach, robili rewolucję.

Tak wkroczyli na salony impresjoniści, tak walczyli o swoją prawdę kubiści, że nie wspomnę o dadaistach, Duchampie, Banksym, albo o nurcie Nowej Figuracji, oraz rewolucji tworzenia wydarzeń artystycznych, instalacji, które niemal wyparły malarstwo, czy sztuce murali, przez które malarstwo uciekło z galerii na ulice.

[nggallery id=21]

Z jednej strony to co nowe wyrastało na starym, ale w tak oryginalny sposób, że tworzyło mocny, przeciwstawny ruch, który w pewnej chwili nie musiał już walczyć o bycie zauważonym, stawał się nową, mocną falą, zmiatającą to co dawne.

Teraz, kultura i sztuka, która tworzy się i “dzieje” na naszych oczach, nie działa jak siła rewolucji, ale dopuszcza równolegle żyjące i koegzystujące nurty. Wszystko jest dziś dopuszczalne, choć nie zawsze zrozumiałe. Czytane w tylu kodach, ilu spotykamy ludzi.

Sztuka nie tłumaczy się dzisiaj, lecz pozostaje otwarta na interpretacje, tyle jest “zrozumień”, co ludzi oglądających, odbierających i wciągniętych w sztukę.

Tak właśnie jawiła mi się do tej pory Latająca Szkoła Agaty Dutkowskiej, jako jeden z nurtów naszej współczesnej post-post-modernistycznej kultury, w mnogości i pluralizmie. Zaglądam tu i ówdzie, inspiruję się tym i owym. Mogę iść do MOCAKU, mogę zobaczyć co robi Cecylia Malik (krakowska artystka, ekolożka, tworząca społeczne happeningi, swoją drogą Cecylia i jej rodzina to też fenomen), mogę wpaść na wybrany spektakl, albo… spotkać się w Latającym Kręgu i wymienić się doświadczeniami na temat małych kreatywnych biznesów kobiecych. Wszystko to inspiracje i nasz współczesny patchwork doświadczeń.

AGATA DUTKOWSKA JAK DUCHAMP I BANKSY

Girl-with-a-Balloon-by-Banksy

Ale teraz com.html , po ZLOCIE Latającej Szkoły patrzę na zjawisko i na fenomen jaki tworzy Agata zupełnie inaczej.

Doświadczenie spotkania Aloha enterprise solutions , wymiany, bycia w awangardzie społecznego stylu kontaktowania się i wymiany myśli Putty download 64 bit windows 10 , treści, doświadczeń i przekraczającej wszystko kreatywności w najlepszym stylu, pokazało mi, że jestem świadkiem i uczestniczką całkiem nowego trendu, tendencji.  To nie tylko jedna z możliwych dróg, w pluralistycznym “byciu równoległym” (więc kogo gdzieś tam może obchodzić Latająca Szkoła), ale że jest rodzajem RUCHU, może nawet FILOZOFII DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH, która wiąże się z nasłuchiwaniem, czuciem i rozumieniem potrzeb dzisiejszego świata. Świata i kobiet i mężczyzn, którzy słuchają się nawzajem. Świata, który kieruje się empatią, dopuszcza różne głosy do bycia usłyszanym.

Latająca Szkoła, której działania nie dotyczą bezpośrednio sztuki, jednak z kreatywnością i tworzeniem nowych zjawisk społeczno-kulturowych mają wiele wspólnego, staje się “czołówką” całkowicie wysuniętą do przodu, pokazując kompletnie nowe standardy działania, porozumiewania się, wymiany, wsparcia i zarabiania na tym co się kocha.

[nggallery id=23]

fot. Magdalena Trebert

To nie jest jak mówi Agata “wacikowe podziemie”, to raczej jak już widać nowa filozofia i “nowa sztuka”.

WSPÓLNA KOLEKTYWNA PRACA

Dlatego dziś mam dla Ciebie zaproszenie – do stworzenia pracy plastycznej, która będzie ilustracją tej niezwykle nowoczesnej, wysuniętej do przodu filozofii współdziałania, wsparcia, inspirowania się bez kradzenia pomysłów, bez rywalizowania. Gdzie pomysły nawzajem kwitną i czerpią od siebie, pozostając oryginalne.

Oto zadanie:

1. Na formacie 30 cm na 30 cm https://phone-book-lookup.com ,  dobierając odpowiednie materiały stwórz kolaż, patchwork z kawałków gazet, przedmiotów, naklejając, rysując i malując na jednym obrazie wszystkie cząstki Twojego życia. Nie ograniczaj się: zobacz z jak wielu elementów składa się Twój świat, przedstaw wszystko: spotkane ostatnio, osoby, miejsca, sytuacje, to co dotyczy Cię w obszarze Twojej pracy, relacji, przyjaźni, seksu, miłości, rodziny, dzieci. Wklejaj wszystko i wszystkich, dorysowuj. Niech na całym formacie nie zostanie wolne miejsce.

Zobacz jak bogate i wielowymiarowe jest twoje życie, zależne od tylu spraw, osób i rzeczy, bogate dzięki temu wszystkiemu.

2. prześlij zdjęcie tej pracy do mnie. Z nadesłanych zdjęć stworzymy podczas zajęć w Iluminatorni jedną wielką wspólną pracę, która będzie obrazem zaangażowania i jedności w różnorodnej kreatywności. Stworzymy obraz RUCHU, który dzieje się na naszych oczach. 

Praca ta zostanie wystawiona podczas wernisażu Iluminatornii specjalnie przygotowanego na tą okazję. Jej siłą będzie to że wyrazi to co wspólne a równocześnie różnorodne. Napiszę jeszcze w nawiązaniu do Ani Protas kolejne hasło: “Wstań i maluj!” 🙂

Daj się zaprosić do kolektywnego działania! :-). Wchodzisz w to?

Pozdrawiam Cię

Kasia z głową rozpaloną nowymi pomysłami

ps. napisz co myślisz o takiej propozycji kolektywnego tworzenia i o tym co napisałam.